Jak sprawić, by wspinaczka górska była bezpieczna?

Na bezpieczną podróż górską składa się co najmniej kilka czynników. Podstawą jest na pewno wysokiej jakości, pełne wyposażenie. Ponadto, istotny jest także między innymi dokładny plan wyprawy, jak również zdrowy rozsądek i ostrożność. Nieodłączną cechą każdego alpinisty powinna być bez wątpienia również zapobiegliwość.

Co trzeba zabrać?
Oczywiście, przede wszystkim alpinista ma na sobie zawsze solidne, wytrzymałe buty górskie. Bardzo istotne jest, aby buty były mocne, gdyż tylko dzięki temu będą w stanie przetrwać każdą pogodę i wycieczkę po trudnym terenie. Ponadto, w butach górskich trzeba również zwracać uwagę na podeszwę. Nie brakuje bowiem na rynku butów reklamowanych jako górskie, których podeszwa nie jest dostatecznie antypoślizgowa i gruba. Alpinista nie powinien czuć wbijających się w stopy kamieni, ani też ślizgać się nawet po nieco wilgotnych skałach.

Oprócz butów trzeba mieć ze sobą oczywiście również cały sprzęt wspinaczkowy w postaci lin i haków. Nie zawsze są one potrzebne, jednak w przypadku stromych podejść nie warto ryzykować podejmowania prób wspinaczki bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Rozsądek i zapobiegliwość alpinisty
Jak już wspomniano, osoby wspinające się po górach powinny być rozsądne. Chodzi o to, że alpinista zawsze musi umieć ocenić sytuację, tak aby wiedział, kiedy się wycofać. Jeśli pogoda drastycznie się psuje, nie ma sensu dalsza wspinaczka, lecz trzeba jak najszybciej podążać ku podnóżu gór. Ważna jest również zapobiegliwość. Chodzi na przykład o to, aby brać więcej jedzenia, niż w założeniu będzie potrzebne w trackie wyprawy. Nigdy bowiem nie wiadomo, co wydarzy się w górach.