Tych wskazówek nie może przegapić żaden rolkarz!

Trzymaj głowę prosto i pozostań czujnym przez cały czas. Jeśli nie masz otwartych oczu, nie będziesz w stanie reagować na wszystkie przeszkody – małe i duże – które pojawią się na twojej drodze.

Uważaj na wodę!

Jeśli jeździsz na rolkach – musisz unikać mokrych powierzchni. Nawet podłoga po umyciu w sklepie z artykułami spożywczymi może z łatwością sprawić, że stracisz panowanie nad rolkami i wiesz, jak to może się skończyć. Jeśli musisz przejść przez mokrą powierzchnię, używaj rolek delikatnie, a potem jedź wolnym tempem aż kółka przestaną pozostawiać mokre ślady za sobą. Unikaj wody stojącej. Jeśli dostanie się do łożysk, prawdopodobnie zardzewieją.

Wspinaczka? Jazda w dół?

Podczas jazdy na rolkach pod górę, ułóż palce stóp, tak aby nogi przybrały pozycję „V” i utrzymuj tempo. Nie zaczynaj zjeżdżać z góry jeśli to niekonieczne -0 chyba że jesteś pewien, że możesz poradzić sobie z prędkością jaką wtedy nabiorą rolki. Wzgórza są zwodnicze i niebezpieczne dla rolkarzy. To, co wygląda łatwo z góry, może być katastrofalne w połowie drogi.

Nie ryzykuj.

Zanim zdecydujesz się na jazdę dół, oceń rozmiar wzgórza. Czy chodnik jest dobry? Czy na dole jest krzywa lub inna przeszkoda? Jak strome jest wzgórze?

Jeśli masz jakieś wątpliwości, najpierw zejdź po wzgórzu. Następnie, zaczynając od dołu, atakuj wzgórze po frakcjach. Jeśli wszystko będzie w porządku, i jeśli cały czas w stanie w pełni to kontrolować, zejdź trochę wyżej i znowu zejdź. Trzymaj się aż do szczytu wzgórza lub końca strefy komfortu.

Cokolwiek robisz, nie ryzykuj zjazdu po wzgórzach. Upadki w takich warunkach mogą być szczególnie paskudne.

Maniery rolkarza

Jeśli widzisz kogoś jadącego po prawej stronie, przejdź po lewej. To podstawowa etykieta. Powiedz „lewa”, gdy zbliża się ktoś z tyłu. I uśmiechnij się. Bądź ambasadorem jazdy na rolkach, żeby wszystkim było milej.

Miły piesek?

Nawet mały pies może okazać się niebezpieczny. Dlatego, kiedy zobaczysz zbliżającego się psa, spowolnij. Uśmiechnij się i utrzymuj kontakt wzrokowy z oczami właściciela (jeśli taki istnieje). Właściciel prawdopodobnie odpowie, skracając smycz psa lub w inny sposób pokazując, że piesek jest pod kontrolą.