Przegląd kominiarski – nie możesz o nim zapomnieć

Komin spalinowy to taka część konstrukcji domu jednorodzinnego, która ma szansę wykazać swoją przydatność przede wszystkim podczas sezonu grzewczego. Wówczas to właśnie na zamontowanym systemie grzewczym spoczywa cała odpowiedzialność ogrzanie budynku. Kluczową częścią tej instalacji jest zaś właśnie komin, którego zadaniem jest odprowadzanie spalin, powstałych podczas użytkowania paliwa. Kiedy już komin ma spełniać swoje podstawowe zadanie, musi być w pełni sprawny – dlatego to takie ważne, by w tej porze roku w której nie jest eksploatowany, pamiętać o zbadaniu jego stanu.

Przegląd kominiarski to obowiązek

Sprawa regularnego kontrolowania stanu komina powinna wynikać przede wszystkim z tego, że właściciel domu czy też osoba odpowiedzialna za dany budynek podchodzi poważnie i odpowiedzialnie do kwestii bezpieczeństwa. Taka kontrola powinna zostać przeprowadzona przynajmniej raz w roku – przez odpowiednio do tego wykwalifikowaną osobę, to znaczy mistrza kominiarskiego, dysponującego zarazem stosownymi uprawnieniami budowlanymi. Podczas takiej kontroli specjalista posługujący się profesjonalnym sprzętem ocenia, czy komin jest drożny. Jednocześnie sprawdza, czy wewnętrzne ściany komina nie wymagają czyszczenia, z racji warstwy sadzy, jaka do nich przylgnęła. Jeżeli to jedyna wizyta specjalisty po sezonie grzewczym, to raczej nieodzowne będzie usuwanie komina – zadanie, któremu podoła jedynie profesjonalista i właśnie jemu trzeba je zostawić. Przegląd kominiarski obliguje także do tego, by sprawdzić czy sama konstrukcja komina nie uległa jakiemuś uszkodzeniu. Obie te kwestie są bardzo istotne, ponieważ komin wypełniony sadzą, a w dodatku popękany, to najgorsza z możliwych kombinacji – grozi ogromną katastrofą, bo wybuchem komina.

Stan techniczny budynków i bezpieczeństwo użytkujących je osób to sprawy na tyle ważne, że nie można powierzyć im wyłącznie dobrej woli osób odpowiedzialnych za te obiekty. Ci, którzy nie dopilnują przeprowadzenia regularnej kontroli komina, łamią także obowiązujące przepisy, które pilnują by przeglądy kominiarskie odbywały się co roku. Odpowiednie paragrafy mówią też o tym, jak często powinny być czyszczone przewody kominowe: spalinowe co pół roku, a dymowe co kwartał. Nie stosując się do tych wytycznych, podlega się karze grzywny.

Czytaj więcej o przeglądach kominiarskich tutaj: http://www.uslugikominiarskie.com.pl/pl/oferta/uslugi-kominiarskie/