Dlaczego warto założyć spodnie fitness i wsiąść na rower treningowy?

Rower ma niezbyt długą, bo zaledwie dwustuletnią, ale bardzo ciekawą historię. Został opatentowany w 1818 roku w Niemczech – i wówczas dostrzegany w nim przede wszystkim potencjał do tego, by stał się dobrym środkiem transportu. Jednak już oryginalna nazwa, jaką nadano temu nowemu urządzeniu, pozwala dopatrywać się także potencjału sportowego, który został dostrzeżony przez użytkowników rowerów już w XX wieku – i został też stosownie wykorzystany. Przekładając to pierwotne, niemieckie określenie, wypada nazwać rower „maszyną do biegania”.

Rower treningowy, czyli nie przed siebie, ale wciąż po dobrą formę

W wyposażeniu siłowni i klubów fitness nie brakuje urządzeń, które pomagają zaangażować układ ruchu do pożytecznej pracy. Rekreacja, którą umożliwia sprzęt sportowy, to droga do:

  • wzmocnienia mięśni
  • dotlenienia organizmu
  • często poprawienia ruchomości stawów.

W takiej przestrzeni często spotkać można również rower stacjonarny – czyli rower, który traci swoją funkcję transportową, ale dla użytkownika pozostaje bardzo pożyteczny jako narzędzie do ćwiczeń fizycznych. Jazda na rowerze to aktywność, która przynosi ludzkiemu ciału wszystkie wspomniane korzyści, w dodatku pomaga zadbać o zdrowie kręgosłupa, któremu bardzo szkodzi brak ruchu.

Dlaczego masz mieć ochotę założyć spodnie fitness i pojeździć na rowerku?

Rower treningowy można wykorzystywać z różnych pobudek. Dla miłośników klasycznych rowerowych przejażdżek spodnie fitness w połączeniu z rowerkiem treningowym są ratunkiem w zimnej porze roku, gdy jazda na dworze jest niemożliwa, albo tak utrudniona, że aż niekomfortowa. Dotyczy to oczywiście osób, które traktują jazdę na rowerze także jako sposób na utrzymanie dobrej formy – i lubią tę metodę tak bardzo, że trudno im się z nią rozstać. Ale na sali treningowej, w pobliżu stacjonarnych rowerów, można spotkać też tych, którzy traktują kolarstwo jako bardzo poważne sportowe hobby. Wówczas sesje na siłowni są traktowane jako trening przed wyzwaniami, które później zostaną podjęte w plenerze.

Nie można więc mówić, że rower stacjonarny to wymówka dla leniwych, którzy nie chcą podjąć bardziej wymagającego treningu. Obecnie produkowane modele takich sprzętów sportowych umożliwiają trenowanie ze zmiennym obciążeniem – a w ten sposób można szybciej dotrzeć do celów wyznaczonych przez własne ambicje czy trenera personalnego.