Korytka do odprowadzania wody – dlaczego się przydadzą?

Są takie sytuacje, w których nadmiar wody da ci się we znaki. Mowa oczywiście o tej wodzie, która pojawi się w zbyt dużej ilości wokół twojego domu: na przykład na podjeździe czy tuż przy wejściu do domu. Co zrobić z takim zbyt nachalnym gościem? Kałuż nie można zostawić samym sobie – nie tylko dlatego, że będą utrudniały korzystanie z przestrzeni, w której się znajdują, ale i dlatego, że mogą stać się realnym zagrożeniem dla budynku, a konkretnie dla jego fundamentów. Co więc zrobić, gdy woda zostaje na powierzchni gruntu, bo nie ma gdzie wsiąknąć albo uciec? Naturalnie wypada stworzyć jej taką drogę odwrotu.

Korytka do odprowadzania wody zabiorą twoje zmartwienia

System odwodnień w dosłownym sensie zabierze twoje kłopoty. Pod tą nazwą kryje się sprytne rozwiązanie, pochodzące z dziedziny budownictwa. Chodzi o to, by pod utwardzonym terenem stworzyć sieć kanałów, do których woda będzie mogła spłynąć i tym samym opuścić miejsca, w których jest nieproszonym gościem. Umiejętnie rozlokowanymi drogami woda popłynie w wyznaczone miejsce – i albo na dobre opuści twoją posesję, albo trafi tam, gdzie przyda się zdecydowanie lepiej, niż na przydomowym chodniku.

Korytka do odprowadzania wody to wąskie i długie elementy budowlane. Ich ścianki mogą być zbudowane z różnego rodzaju materiałów: od betonu po tworzywa sztuczne. Jeśli potrzebujesz systemu odwodnień właśnie po to, żeby poprawić sytuację z deszczówką w pobliżu twojego domu, możesz spokojnie zdecydować się na korytka z syntetycznych materiałów. Będą wystarczająco mocne, żeby zdrenować teren, po którym porusza się stosunkowo nieduża ilość osób i pojazdów. Tak zdrenowany grunt wokół domu pozostanie bezpieczny, a ty wreszcie przestaniesz się martwić wodą, która potrafi skutecznie uprzykrzyć życie swoją obecnością.

Na terenie wzbogaconym o odwodnienia liniowe kałuże nie zdążą się utworzyć, nie podtopią się fundamenty. Możesz za to zapewnić sobie stałą, automatyczną dostawę wody, która przyda się na przykład twojemu ogrodowi. Wystarczy, że skierujesz korytka do zbiornika retencyjnego, do którego jest podłączony twój wąż ogrodowy. Z tego samego źródła może czerpać także twoja domowa kanalizacja – jeśli stawiasz na Eko-rozwiązania, korytka też będą twoim sprzymierzeńcem.

Artykuł powstał we współpracy z: BIELBET