Aktywności fizyczne – czy warto inwestować w stabilizator na kostkę?

Szacuje się, że kostka jest jedną z najbardziej narażonych części ciała. Znaczny odsetek profesjonalnych sportowców przynajmniej raz w życiu doświadczył kontuzji kostki, która z kolei może doprowadzić do konieczności długiej rehabilitacji i jeszcze dłuższego zrezygnowania z treningów. Nie ma sensu ryzykować, gdy wystarczy prosty stabilizator na kostkę, aby znacznie ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. Wciąż można się napotkać na sceptyczne opinie na temat tego akcesorium – wielu ludzi stwierdza, że jest to jedynie zbędny gadżet, który krępuje ruchu sportowca i obniża wydajność. Na ile zarzuty te są prawda?

Stabilizator na kostkę – jakie są jego plusy i minusy?

Aby jednoznacznie stwierdzić, czy dodatkowe ustabilizowanie jest zalecane, należy najpierw bliżej przyjrzeć się dyscyplinie, którą uprawiamy. Jeśli chodzi o kontuzje, w grupie największego ryzyka znajdują się sporty dynamiczne, w których pracuje się przede wszystkim przy użyciu nóg, przy których dość łatwo o wywrócenie się lub złe ułożenie stopy. Można tu wymienić kilka popularnych aktywności, przy których nie jest trudno o uraz kostki:

  • Tenis ziemny – Tenis jest sportem, w którym nieustannie jest się w ruchu. W odróżnieniu od zwykłego biegania, gra na profesjonalnym poziomie wymaga szybkich zwrotów, zatrzymywania się i zmian kierunku, na czym najbardziej cierpi właśnie kostka.
  • Jazda na rolkach – O ile na rolkach ciężko jest nabawić się kontuzji bez faktycznej kolizji, to brak odpowiednich umiejętności lub źle dobrany sprzęt często wiążą się z nieprawidłową pozycją stopy, co przy dłuższych jazdach może doprowadzić do bolesnego urazu kostki.
  • Cross-Fit – Ogólnorozwojowy trening na siłowni być może nie jawi się jako najbardziej ryzykowna aktywność fizyczna, lecz tak naprawdę wiele jego elementów może nadwyrężyć kości i ścięgna. Kostki są narażone na urazy szczególnie podczas ćwiczeń ze skrzynią.

Kosztowna rehabilitacja jest czymś, czego każdy sportowiec wolałby uniknąć, dlatego warto jest się dobrze zabezpieczyć i już zawczasu pomyśleć o stosownych akcesoriach, które znacznie ograniczą ryzyko nadwyrężenia kostki. Zobacz te: https://www.asport.pl/k/563/stabilizatory-na-kostke/.

Jak dobrać odpowiedni stabilizator na kostkę?

W gruncie rzeczy, stabilizator na kostkę to dość proste akcesorium, które ma na celu zapobiec wywołaniu zbytniej presji względem dolnych partii nóg. Najistotniejszy jest tu prawidłowy rozmiar wybranego egzemplarza, aczkolwiek większość, dostępnych na rynku modeli posiada dodatkowe opcje regulacji, które powinny rozwiązać ten problem. Duże znaczenie ma także komfort zapewniany przez dany produkt.